Hamują osuwanie skarpy, zdobią ją i ułatwiają pielęgnację rozsadzonych na niej roślin – betonowe stopnie skarpowe, czy też po prostu schody skarpowe są stałym elementem aranżacji większości ogrodów o nierównej powierzchni. Dziś postaramy się Państwu nieco przybliżyć temat zewnętrznych stopni betonowych – tak często spotykanych na działkach i w ogrodach.

Stopnie betonowe jako zabezpieczenie skarpy ogrodowej

Zadbana, obsadzona roślinami i odpowiednio zabezpieczona – skarpa pełni rolę ozdoby ogródka, a także nieco zwiększa powierzchnię ogrodową możliwa do zagospodarowania. Należy jednak pamiętać, że w ogrodach najlepiej sprawdzają się skarpy o łagodnym nachyleniu (a więc takim, gdzie kąt nachylenia powierzchni skarpy do powierzchni poziomej wynosi około 20°). Przy większych kątach nachylenia, zwiększa się ryzyko osuwania skarpy – dlatego każdą, a w szczególności stromą skarpę, należy odpowiednio zabezpieczyć. To, czy skarpa będzie się osuwać, uzależnione jest również od rodzaju wykorzystanego podłoża.

Ryzyko osunięcia jest oczywiście większe w wypadku zastosowania sypkich podłoży takich jak na przykład piasek. Zastosowanie ziemi lub gliny pozwala na uzyskanie większego kontu nachylenia skarpy. Rolę elementu zabezpieczającego skarpę przed osunięciem, mogą pełnić stopnie betonowe. Schodki i półki betonowe nie tylko zahamują osuwanie podłoża, ale również ułatwią dojście do trudno dostępnych miejsc na skarpie ogrodowej. Jest to o tyle istotne, że osuwanie się skarpy hamowane jest także przez ukorzenienia posadzonej na niej roślinności – której odpowiednia pielęgnacja na stromej powierzchni wcale nie jest taka łatwa.

Zastosowane półki czy stopnie betonowe nie powinny wymagać żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych i być odporne na działanie warunków pogodowych. Jako MADAX – jeden z czołowych w Polsce dostawców betonu i prefabrykatów betonowych wiemy, jak ważną rolę odgrywa jakość zapraw stosowanych przy produkcji ogrodowych stopni betonowych. W naszej ofercie znajdziesz odporne na mróz i działanie czynników atmosferycznych elementy betonowe, które idealnie nadają się do wykorzystania w ogrodzie.

Betonowe, drewniane czy metalowe – jakie schody ogrodowe wybrać?

Betonowe stopnie skarpowe wykorzystasz nie tylko na skarpie – równie dobrze mogą pełnić rolę ogrodowych stopni wejściowych do domu lub schodów tarasowych. Stopnie betonowe są tańsze i trwalsze w eksploatacji niż stopnie drewniane czy metalowe. Warto nadmienić, że stopnie betonowe wcale nie muszą mieć postaci szarych prostokątnych bloków – z zewnątrz możemy je obłożyć różnego rodzaju materiałem takim jak gres czy klinkier.

Rolę okładziny może pełnić również drewno – schody betonowo-drewniane, są dużo trwalsze od tradycyjnych schodów drewnianych, a odpowiednia impregnacja drewna oraz solidny montaż sprawią, że ich stopnie będą służyły przez lata. Jeśli planujesz aranżację ogrodu to zapraszamy do zapoznania się z ofertą MADAX – znajdziesz w niej wysokiej klasy elementy betonowe, odpowiednie do wykorzystania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.