Beton pod budowę domu

Budowa domu - jaki beton wybrać?

Budowa własnego domu jest marzeniem bardzo wielu osób. Zanim jednak rozpoczną się prace, należy zasięgnąć informacji dotyczących rodzaju wykorzystywanych materiałów do budowy, jak i jakości surowców. Nie da się ukryć, że ważnym aspektem budowy domu są fundamenty. To właśnie od nich zaczyna się stawianie budynku. Jaki wybrać rodzaj betonu do budowy domu? Na co trzeba zwrócić uwagę?

Klasa betonu

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na klasę wytrzymałości betonu. Gotowe mieszanki bardzo często oznaczone są literą, która określa rodzaj betonu, a także to, do czego można go wykorzystać. Do budowy domu najczęściej wybiera się beton z klasy C, choć do niedawna miernikiem klasy betonu wykorzystywanego do tego celu była litera B.

Wytrzymałość, nacisk

Jak być może zauważyłeś, bardzo często obok litery C pojawiają się dwie cyfry. Beton o wartości C 16/20 oznacza, że jest to materiał przeznaczony do głównie budowy domu. Wartość cyfr odnosi się do wytrzymałości, nacisku, w tym wypadku wynosi ona mniej więcej 20 MPa. Im wyższa ta wartość, tym można wyższe domy budować, gdyż surowiec jest trwalszy. Jest to rodzaj surowca, który polecany jest właśnie do budowy domu, czyli wykonania wylewki właściwej. Co ciekawe, zanim położy się fundament, kładzie się tak zwany beton chudy, czyli warstwę podkładową pod beton właściwy i jego wartość może wynosić C 8/10.

Konsystencja

Kolejną, bardzo ważną kwestią, która pozwoli wybrać rodzaj betonu do budowy fundamentu, jest oczywiście klasa konsystencji. Oznacza się ją literą S. W tym wypadku należy wybrać klasę konsystencji betonu S3 lub S4. Co oznacza cyfra przy tej literze? Im wyższa ona jest, tym beton jest bardziej płynny.

Decydując się zatem na zakup odpowiedniego betonu, warto dokładnie przeglądać oznaczenia zawarte na opakowaniu. Dzięki temu będziesz mógł wybrać dokładnie taki rodzaj surowca, jaki będziesz potrzebować do budowy domu. Dobrze jest także poradzić się fachowców i skorzystać z ich pomocy. Osoby wykonujące wylewkę z pewnością podpowiedzą Ci odpowiedni rozwiązanie.