Produkcja betonu jest zaliczana do jednego z większych źródeł światowej emisji CO2. Odpowiada za aż 8% globalnych emisji tego gazu cieplarnianego do atmosfery. Mimo to beton jest powszechnie wykorzystywanym surowcem budowlanym, do tej pory uważany za jeden z najtrwalszych i najmocniejszych, a także najbardziej wytrzymałych materiałów. Nie sposób zatem zrezygnować całkowicie z jego produkcji. Brytyjscy naukowcy opracowali jednak nowatorską metodę, pozwalającą zmniejszyć ilość potrzebnego betonu do konstrukcji, dodając do niego grafenu. Czy beton grafenowy zrewolucjonizuje świat?
Grafen jest materiałem o płaskiej strukturze złożonym z atomów węgla połączonych w sześciokąty. Jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła oraz elektryczności. Ponadto uważany jest za półprzewodnik z zerową przerwą energetyczną, a także określany jest jako półmetal.
Brytyjscy naukowcy postanowili nieco unowocześnić popularny materiał budowlany, jakim jest beton i zmieszali go z grafenem. Wyniki tego badania okazały się zaskakujące. Dzięki dodaniu grafenu do betonu zwiększa się jego wytrzymałość o 30%. Co oznacza, że do samej budowy obiektu można wykorzystać go znacznie mniej. To innowacyjne odkrycie może przełożyć się natomiast w przyszłości na znaczne zmniejszenie się emisji CO2 do atmosfery.
Aby przygotować odpowiednią mieszankę betonową, należy połączyć kilka składników. Beton początkowo występuje pod postacią płynną, natomiast w przebiegu reakcji uwodnienia i żelowania zmienia się w twardy materiał. W trakcie tej reakcji woda i cement tworzą pastę, która następnie wysycha i twardnieje. Grafen natomiast działa na dwa sposoby. Po pierwsze stanowi wzmocnienie mechaniczne materiału, po drugie jego działanie można porównać do katalizatora, który usprawnia uwodnienie, co skutkuje większą wytrzymałością i trwałością oraz odpornością na korozję.
Beton z domieszką grafenu wykorzystuje się w taki sam sposób, jak standardowy surowiec. Nie trzeba używać dodatkowego sprzętu, czy specjalnie szkolić załogę. Grafen można bez problemu dodawać do istniejącego już w fabrykach betonu i tym samym od razu wzmocnić konstrukcję.
Nie da się ukryć, że wykorzystanie grafenu może okazać się rewolucyjnym rozwiązaniem w branży budowlanej, które nie tylko przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, ale także ograniczy same koszty produkcji betonu. Co ciekawe, po raz pierwszy beton wzmocniony grafenem trafił na podłogę w sali fitness, która została wybudowana w Amesbury, w mieście w Anglii.
Dodanie do mieszanki betonowej grafenu jest nowatorskim, a także rewolucyjnym odkryciem, które całkowicie może zmienić branżę budowlaną. Dzięki zastosowaniu grafenu można znacznie zmniejszyć ilość produkowanego betonu, ponieważ tak skomponowana mieszanka jest dużo bardziej wytrzymała. Zmniejszenie ilości produkcji betonu przyczyni się natomiast do obniżenia emisji CO2 do atmosfery.