podmurówka betonowa

Wykorzystywana jest najczęściej do wzmocnienia stabilności ogrodzenia, z powodzeniem może być jednak montowana, np. w domkach letniskowych, altanach wykonanych z prefabrykatów i wielu innych tego typu konstrukcjach. Mowa oczywiście o podmurówkach betonowych. Co to jest? W jaki sposób się ją wykorzystuje i jakie zastosowanie ma ta konstrukcja? 

 

Czym jest podmurówka betonowa?

Wielu zastanawia się, czy konieczne jest wykonywanie podmurówki, czy wystarczy wyłożyć tradycyjne fundamentu lub postawić słupki? W niektórych przypadkach konstrukcja ta jest naprawdę pomocna, ponieważ wzmacnia budowlę i zapewnia jej nośność. Podmurówkami określa się zwykle prefabrykowane deski betonowe lub też niewielkie konstrukcje murowane w formie bloczków, które montuje się bardzo często wraz z niskimi płotami zrobionych, np. z siatki lub lekkich prefabrykatów, a nawet desek. Podmurówka świetnie izoluje płot od gruntu i tym samym zwiększa jego trwałość, chroni, np. przed podmyciem go przez wodę.

Co istotne, wysokość podmurówki nigdy nie przekracza pół metra, natomiast nie powinna być ona również niższa niż 25 cm, ponieważ wtedy nie będzie spełniać swojej funkcji. Warto zaznaczyć, że płyty betonowe są świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o trwały materiał na podmurówkę. Są one naprawdę wytrzymałe, a także niezwykle lekkie i łatwe w przewożeniu oraz montażu. Jest to jedno z bardziej ekonomicznych rozwiązań. 

 

Zalety zastosowania podmurówek

Budowa podmurówek ma wiele zalet. Oprócz tego, że zapewnia ogrodzeniu solidność, chroni również panele przed nasiąkaniem wilgocią lub zarastaniem roślinnością. Nie da się ukryć, że chwasty i wysoka trawa mogą negatywnie wpłynąć na kondycję ogrodzenia. Mowa tu przede wszystkim o typowych płotach z siatki, czy lekkich paneli. Zarastające chwasty trzeba wyrywać zwykle ręcznie, natomiast dzięki kilkudziesięciocentymetrowej podmurówce możesz jedynie „objechać” kosiarką wokół płotu. 

Co istotne, znaczącą zaletą prefabrykowanych podmurówek jest to, że nie wymagają one dodatkowego zbrojenia oraz wykonywania skomplikowanych prac, montaż skrócony jest do minimum. Dzięki wykorzystaniu podmurówki możesz nadać kierunek swojemu ogrodzeniu, dużo łatwiej będzie Ci później, np. rozwinąć siatkę lub ułożyć panele. Elementy te odporne są także na działanie wielu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie da się też ukryć, że płot z estetyczną podmurówką prezentuje się naprawdę elegancko. 

Niewątpliwą zaletą dobrze wykonanych podmurówek betonowych jest to, że uniemożliwiają one podkopy zwierzętom zarówno, jeśli chodzi o wejście dzikich zwierząt na posesję, jak i ucieczkę domowych pupili z ogrodu, np. psów. Co istotne, zamontowanie przęseł w podmurówce, dużo lepiej je chroni niż przytwierdzenie ich jedynie do słupków.

 

 

Podmurówki betonowe wykorzystywane są najczęściej do wzmacniania konstrukcji, m.in. ogrodzeń, mniejszych altanek lub pergoli. Są to niewielkie bloczki betonowe, które zapewniają również nośność konstrukcji. Warto zdecydować się na wykorzystanie, np. prefabrykowanych płyt betonowych, które nie dość, że są lekkie, a zarazem solidne, to bardzo łatwo można je zamontować. Dzięki zastosowaniu podmurówki nie musisz obawiać się także podmycia płotu przez wodę.