Pustak szalunkowy - zalewowy Olsztynek

Pustaki szalunkowe to sposób na szybkie zbudowanie bardzo mocnych ścian fundamentowych lub piwnicznych produkowane z betonu klasy C20/25. Mają ścianki o grubości 3-4 cm, a ich wnętrze jest puste.Korzystając z  pustaków szalunkowych, można szybciej i łatwiej zbudować ściany fundamentowe. Można z niego wznosić również ściany przyziemia, oporowe i słupy.. Są one znacznie lżejsze od bloczków betonowych, co podoba się ekipom budowlanym.

Stosowanie nowoczesnej linii produkcyjnej oraz certyfikowanych surowców pozwala na wykonywanie identycznych elementów z dokładnością niemalże do 1 mm. Produkowane pustaki szalunkowe  są regularnie poddawane badaniom oraz ocenie zgodności.

Pustak szalunkowy jest powszechnie wykorzystywany do murowania różnego rodzaju przegród, przede wszystkim ścian fundamentowych i piwnicznych.

Pustaki szalunkowe Olsztynek - co to jest?

Pustaki szalunkowe, nazwane też pustakami zalewowymi albo zasypowymi, są produkowane z betonu klasy C20/25. Mają ścianki o grubości 3-4 cm, a ich wnętrze jest puste.

Pełnią funkcję szalunków traconych. Mur wznosi się bez zaprawy, a następnie wypełnia betonem. Dzięki zastosowaniu pustaków szalunkowych można wznosić ściany o charakterze monolitycznym bez konieczności ich deskowania, co znacząco skraca czas pracy i obniża koszty robocizny.

Pustaki są wykonywane z mieszanki betonowej, która zostaje poddana wibroprasowaniu. Dzięki temu kruszywo wewnątrz niej rozkłada się równomiernie, struktura materiału jest jednorodna i gotowy produkt uzyskuje dużą nośność.

Pustaki szalunkowe są mrozoodporne i odporne na działanie wody. W ścianie fundamentowej lub piwnicznej trzeba pokryć je warstwą hydroizolacji. Gotowy mur z pustaków, które mają gładką powierzchnię, można pokryć tylko warstwą szpachli i pomalować. Pustaki szalunkowe o bardziej chropowatym licu zaleca się otynkować.