ogrodzenie żółte

Beton jest materiałem, mającym wiele zastosowań konstrukcyjnych. Najczęściej wykorzystuje się go do wykonywania wylewek czy fundamentów pod budynek. Niektórzy używają go także w do produkcji ozdób betonowych czy ogrodzeń posesji. Nowe technologie obróbki betonu pozwalają uzyskać niezwykle estetyczne płyty betonowe, które wykorzystywane są następnie do produkcji ogrodzeń. Jakie są zatem plusy i minusy betonowych ogrodzeń? Zachęcamy do lektury.

Ogrodzenia betonowe

Ogrodzenia betonowe spełniają podobne funkcje do innych tego typu konstrukcji. Przede wszystkim ich zadaniem jest ochrona posesji, zabezpieczenie domu lub firmy przed niechcianym włamaniem oraz przed ucieczką zwierząt z ogrodu. Co ciekawe, ogrodzenia te mogą przypominać eleganckie płoty wykonane z kamienia, w zależności od tego, w jaki sposób się je zaprojektuje. 

Konstrukcje te są dosyć charakterystyczne, nic dziwnego więc, że mają wielu zwolenników, jak również przeciwników. Czy warto decydować się na ich montaż? Poniżej przedstawiamy wady i zalety tego rozwiązania.

Ogrodzenia betonowe – zalety

  • Trwałość – beton to wytrzymały i mocny materiał, który odporny jest na działanie niekorzystnych czynników pogodowych, np. takich jak słońce oraz mróz, a także uszkodzeń mechanicznych. Postawienie tego typu ogrodzenia z pewnością odstraszy niejednego złodzieja i tym samym uniknie się kradzieży.
  • Praktyczność, brak konieczności impregnacji – betonowych ogrodzeń nie trzeba konserwować tak, jak np. ogrodzeń drewnianych.
  • Nieprzezierność – betonowe konstrukcje wykonane są najczęściej z płyt, które zapewniają prywatność właścicielom działki.
  • Ochrona akustyczna – dużych wymiarów płyty stanowią świetną barierę akustyczną. Warto zatem zdecydować się na montaż tego ogrodzenia wtedy, gdy wjazd do posesji znajduje się od strony ulicy.
  • Łatwy montaż – gdy ogrodzenie wykonane jest z gotowych, betonowych paneli, można go bardzo łatwo i szybko zamontować. Panele te wyróżniają się nieskomplikowaną budową, z łatwością można je również dopasować do posesji.

Ogrodzenia betonowe – wady

  • Wysokie zacienienie ogrodu – ze względu na dużą nieprzezierność płyty betonowe lub panele mogą powodować zbyt duży cień na pewnym obszarze ogrodu. Zjawisko to może mieć negatywny wpływ na wzrost roślinności. Szczególnie narażone na duże zacienienie mogą być ogrody o małej powierzchni.
  • Estetyka – dla niektórych osób konstrukcja ta jest zbyt toporna i mało estetyczna, przez co nie stanowi ozdoby posesji. Jest to kwestia gustu, ponieważ na rynku dostępne są zarówno płyty, jak i panele betonowe o ciekawym wzornictwie, np. przypominające płoty kamienne.

Ogrodzenia betonowe są solidne, wytrzymałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników pogodowych i mechanicznych. Zapewniają również właścicielom posesji lub działki prywatność. Ogrodzenia te można nabyć w ciekawym wzornictwie i kolorystyce, co pozwala dopasować płyty lub panele do ogrodu i budynku. Jedną z głównych wad tych ogrodzeń jest fakt, że mogą powodować zbyt duże zacienienie w ogrodzie, dlatego właściciele mniejszych posesji powinni rozważyć ich montaż. Jeśli teren wokół domu jest duży, warto zdecydować się na montaż tego nowatorskiego rozwiązania.