Kominy do kotłów na paliwa stałe - jakie wybrać?

Kotły na paliwo stałe można przede wszystkim nadal spotkać w starym budownictwie, w domach postawionych mniej więcej 20-30 lat temu. Nie da się ukryć, że wykorzystywanie paliw stałych do ogrzewania obiektu wymaga podłączenia dostosowanego komina do trybu pracy w podciśnieniu, by spalanie było prawidłowe. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że komin zawsze musi być dopasowany do konkretnego kotła, między innymi szerokością oraz wielkością. Jakie wybrać kominy do kotłów na paliwa stałe?

Praca kotła i komina

W przypadku korzystania z paliw stałych należy odpowiednio dobrać parametry kotła, a także komina, aby ich praca była równomierna. Chodzi przede wszystkim o to, że kocioł podłączony do komina, który wykazuje się zbyt słabym podciśnieniem, czyli tak zwanym ciągnikiem kominowym lub zbyt małym przekrojem, może mieć problemy z wydajnością. W kotle następuje wtedy dosyć słabe spalanie, a komin dużo szybciej zarasta sadzą. Warto w takim wypadku zdecydować się na pomoc sprawdzonej firmy, która dopasuje odpowiednio kocioł do komina. Z pewnością będzie wiązało się to z generalnym remontem ogrzewania w domu.

Nowoczesne kominy

Jeśli decydujesz się obecnie na budowę domu, a także chcesz postawić na ogrzewanie budynku paliwami stałymi, musisz wiedzieć, że większość nowoczesnych kominów do kotłów na paliwa stałe nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych wkładów do przewodów. Kominy mogą zostać zatem postawione przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów kominowych wykonanych z prefabrykatów lub wymurowane z tradycyjnej cegły, warto postawić w tym momencie na cegłę klasy minimum 10. Jest ona materiałem ekologicznych, mrozoodpornym i wytrzymałym na ściskanie. Przeznaczona do budowy, m.in. ścian nośnych i kominów.

Przewód takiego komina musi rozpoczynać się już od poziomu podłogi, w kotłowni natomiast w dolnej części element ten musi posiadać otwór wyczystny do usuwania sadzy i popiołu. Przekrój komina powinien natomiast być zbliżony do kwadratu, szacuje się, że minimalnymi wartościami powinny być wymiary 14 x 14 cm, aby opory przepływu spalin były mniejsze i dzięki temu mniej zanieczyszczeń wydostawało się do atmosfery. Mimo wszystko podczas projektowania domu, z pewnością wszystkie te parametry ustali projektant.

Jak dostosować stary komin do nowego kotła?

Jak wiadomo, w przypadku starszego budownictwa trudno jest zastosować nowoczesne rozwiązania, ponieważ wiązałoby się to z generalnym, bardzo często kosztownym remontem. Można jednak poradzić sobie w inny sposób i dostosować stary komin do nowego kotła na paliwa stałe. Wystarczy zamontować wkład ze stali żaroodpornej, który odporny jest na korozję, a także wysokie temperatury.

Jest to świetne rozwiązanie w przypadku montażu w domu instalacji niskotemperaturowych, które obecnie są według polskiego prawa zalecanymi systemami, jakie należy podłączać we własnych budynkach. Niskotemperaturowe instalacje mogą doprowadzić do powstawania wilgoci w kominie starszego typu, a także do osadzania się korozji, wkłady wykonane między innymi ze stali żaroodpornej rozwiązują ten problem.

Wybór komina na paliwa stałe jest bardzo często wyzwaniem. Jeżeli dopiero planujesz budowę domu, z pewnością problem ten pomoże rozwiązać Ci projektant budynku, a także firma, która zajmuje się montażem systemów kominowych. W przypadku konieczności dostosowania komina do nowego kotła w starszym budownictwie wystarczy zastosować wkład między innymi ze stali żaroodpornej.