płyty ażurowe betonowe

Od lat ogromną popularnością cieszy się minimalizm, nie tylko w aranżacji wnętrz i projektowaniu budynków, lecz także w przestrzeni wokół obiektów budowlanych. Zmieniające się upodobania i trendy przyczyniły się do poszukiwania przez producentów materiałów nawierzchniowych całkiem nowych rozwiązań. Nic, więc dziwnego, że coraz częściej zamiast drobnej kostki chodnikowej, stosuje się wielkoformatową płytę bądź tworzy się obszary trawiaste dzięki wykorzystaniu specjalnych płyt ażurowych. Jakie rodzaje płyt nawierzchniowych wyróżniamy? Gdzie najczęściej są wykorzystywane? Jakie są ich zalety?

Jakie płyty nawierzchniowe wyróżniamy?

Podczas produkcji materiałów nawierzchniowych, producenci zwracają szczególną uwagę na jak najlepsze parametry użytkowe po to, by klienci mogli się cieszyć z trwałych i odpornych produktów, niezależnie od miejsca ich zastosowania. Wśród najpopularniejszych płyt nawierzchniowych należy wymienić:

1. Płyty drogowe betonowe

Dzięki niezwykłej wytrzymałości na niesprzyjające warunki zewnętrzne, przystępnej cenie w stosunku do wykazywanych właściwości oraz możliwości demontażu i montażu, płyty drogowe znajdują szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Wykorzystywane są na:

– placach budowy,
– parkingach,
– obszarach przemysłowych o dużej powierzchni,
– drogach tymczasowych i docelowych.

2. Płyty ażurowe

Osoby, którym zależy na uzyskaniu nawierzchni trawiastych, w naturalny sposób komponujących się z otaczającą przyrodą, korzystają z płyt ażurowych. Produkty są doskonałą alternatywą dla zwykłej kostki brukowej układanej wokół domu, która nie występuje w kolorze natury, tylko w odcieniach szarości lub czerwieni oraz bardzo szybko się nagrzewa pod wpływem temperatury.

Płyty ażurowe wykorzystywane są także na parkingach oraz do wzmacniania nasypów, poboczy i podjazdów.

3. Płyty chodnikowe

Jedną z bardzo często używanych płyt nawierzchniowych w przestrzeni miejskiej jest niewrażliwa na działanie czynników atmosferycznych płyta chodnikowa. Produkty są stosowane na:

– chodnikach,
– drogach dojazdowych,
– ścieżkach rowerowych,
– parkingach.

4. Obrzeża betonowe

Obrzeża betonowe to nie tylko estetyczne wykończenie ścieżek czy chodników, lecz także zabezpieczenie powierzchni przed rozchodzeniem się. Ich głównym zadaniem jest wyznaczenie krańców dróg oraz oddzielenie ich od zieleni.

Właściwości płyt nawierzchniowych

Płyty nawierzchniowe to gładkie, geometryczne bryły (w kształcie prostokątów lub kwadratów), które w prosty sposób można utrzymać w czystości. Stanowią niezwykle funkcjonalne rozwiązanie przez wzgląd na swoje techniczne właściwości. Odpowiednia grubość płyt wpływa znacząco na wzmocnienie powierzchni, chroniąc ją tym samym przed uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi w wyniku intensywnej eksploatacji. Nieco cieńsze produkty są idealnym materiałem na przydomowe chodniczki czy ścieżki ogrodowe, grubsze natomiast sprawdzą się w przestrzeni miejskiej lub przemysłowej, ponieważ będą trwałe na pęknięcia spowodowane ruchem ciężkich pojazdów.

Płyty nawierzchniowe wykazują odporność na warunki pogodowe (deszcz, grad, śnieg, wysoką i niską temperaturę, silne nasłonecznienie), a więc są wytrzymałe i trwałe, co przekłada się na ich żywotność. Zastosowane rozwiązanie będzie służyć przez lata, nawet w przypadku codziennego użytkowania.

Podsumowanie

Płyty nawierzchniowe na przestrzeni lat zyskały ogromną popularność. Wszystko za sprawą ich doskonałych parametrów technicznych, właściwości i szerokiego zastosowania. Z powodzeniem mogą stanowić wykończenie posesji czy ogrodu. Coraz częściej są również alternatywą dla kostki brukowej lub dróg asfaltowych. Płyty nawierzchniowe to wytrzymały surowiec, niepodatny na warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie niezwykle atrakcyjny cenowo.