systemy kominowe

Budowa domu wiąże się ze sporymi kosztami, dlatego warto od razu przemyśleć dobór odpowiednich materiałów. Oprócz typowego murowania poszczególnych elementów konstrukcji warto jednak zdecydować się w niektórych przypadkach na montaż systemów gotowych, np. systemów kominowych. Stanowią one świetną alternatywę dla tradycyjnych kominów murowanych. Co warto o nich wiedzieć?

 

Systemy kominowe – co to jest?

Są to nowoczesne instalacje służące do odprowadzania spalin. Podłącza się do nich kotły grzewcze napędzane, m.in. węglem lub pelletem. Innowacyjne systemy kominowe stwarzają świetne warunki wentylacyjne, mają także zamontowane odpowiednie otwory wywiewne. Składają się one z dwóch podstawowych elementów: wkładów kominowych i obudowy komina. Ponadto są wyposażone w wiele innych potrzebnych akcesoriów wykorzystywanych, m.in. w procesie spalania, np. odskraplacz, trójnik spalinowy itp.

 

Jaki kocioł wybrać?

Trzeba pamiętać, że system kominowy musi zostać dobrany do rodzaju kotła i paliwa, jakie wykorzystuje się do ogrzewania budynku. Jeśli wykorzystywany jest, np. miał węglowy lub też drewno, przewody kominowe muszą mieć mniej więcej 20 cm. Gdy natomiast ogrzewa się budynek koksem lub ekogroszkiem, przewód kominowy musi mieć średnicę około 25 cm.

 

Wkłady kominowe

Wkłady kominowe montowane w systemach powinny być odporne na kwasy zawarte w spalinach, dobrze jest zdecydować się na te wykonane z ceramiki, dzięki temu cały system będzie trwały. Wkłady muszą również cechować się odpornością na spalanie sadzy, bardzo dobrym rozwiązaniem jest montaż wkładów wytrzymujących do niemalże 600 stopni. Co istotne, wykorzystana ceramika ma również zdolność do akumulowania ciepła, co pozwala na stabilizację temperatury. Poprawia to znacząco ciąg w kominie.

 

Obudowy kominowe 

Najlepsze są obudowy wykonane z lekkiego keramzytu, co pozwala na stabilny i dokładny montaż. Keramzyt cechuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Co istotne, obudowy są elementami gotowymi, więc nie trzeba ich obmurowywać. Wykorzystanie takiego systemu pozwala także znacznie skrócić czas montażu komina. 

 

Zalety systemów kominowych

Nie da się ukryć, że systemy kominowe są dużo szczelniejsze niż tradycyjne rozwiązania, czyli kominy murowane. Ponadto bardzo szybko się je montuje, co przekłada się na o wiele sprawniejsze ukończenie prac remontowych. Bardzo często systemy kominowe są także objęte długim czasem gwarancyjnym, przede wszystkim dlatego, że wewnątrz wkładów kominowych zastosowano wysokojakościową stal kwasoodporną.

 

Jeśli zatem zależy Ci na tym, by prace wykończeniowe swojego domu ukończyć dużo szybciej, a także preferujesz wykorzystać podczas budowy rozwiązania trwałe, wysokojakościowe, warto zdecydować się na montaż modułowych systemów kominowych. Elementy te zostały wykonane z nowoczesnych generacji surowców i mają lepsze właściwości izolujące niż tradycyjne kominy murowane.